Vesti
Preventivnim merama protiv požara u ugostiteljskim objektima
Redovno održavanje je najbolja zaštita
Tragedija u Novom Sadu i vanredna inspekcijska kontrola ugostiteljskih objekata, može dovesti do zatvaranja mnogih lokala, ali ovo je poslednji momenat da shvatimo da je život najvredniji.
Već drugu godinu Opšte udruženje ugostitelja Beograda i kompanija Eko Dim kroz kampanju „Beograd bez požara u ugostiteljskim objektima“ pokušavaju da svojim članovima i partnerima skrenu pažnju na važnost segmenta zaštite od požara i obezbedi povoljne uslove za redovno održavanje ventilacionih sistema za izmenu vazduha u prostoru kao i masnih kuhinjskih ventilacija, kako bi se sprečile velike tragedije koje, osim materijalne štete, mogu odneti i ono najdragocenije – život.
- Tačno je da su uslovi poslovanja teški, da je kriza, da su različiti nameti visoki, ali ulaganje u redovno održavanje ventilacije, kuhinjskih i ostalih instalacija je veoma važno, iako je to samo jedan segment zaštite od požara u ugostiteljskim objektima na koji smo obavezni – kaže Nikola Dimitrijević, predsednik Udruženje ugostitelja Beograda, i vlasnik restorana „Franš“ i dodaje da ugostiteljima treba da bude cilj da se uradi i više nego što inspekcije i zakonska regulativa nalaže, jer, na žalost, tek kada dođe do tragedije mnogi shvate da je bilo jeftinije ulagati u preventivne mere.
Kampanja „Beograd bez požara u ugostiteljskim objektima“ pre svega obezbedjuje mogućnost ugostiteljima da pod povoljnim uslovima održavaju sisteme koji mogu dovesti od požara, i tako zaštite i svoju imovinu, ali i ljude koji posećuju njihove objekte. Za dve godine, koliko kampanja traje, veliki broj ugostiteljskih objekata u Beogradu se uključio u sistem preventive i redovnog održavanja, ali je bitno da se taj broj poveća i rizici smanje na minimum.
- Dajemo sve od sebe da budemo dobar partner i zato se trudimo da za nižu cenu, obezbedimo ugostiteljima više i uvek smo na usluzi, da uradimo, pomognemo, posavetujemo - kaže direktor kompanije Eko Dim, Goran Miličević. Svi smo na istom zadatku i moramo shvatiti da je ljudski život najvažniji. Kad izbije požar – sve je kasno.
U Beogradu postoji preko 3.600 ugostiteljskih objekata koji predstavljaju rizične tačke u pogledu požara, koji mogu izbiti iz različitih uzroka, od kojih najčešći jesu kuhinjske ventilacije, ali i ostale instalacije, kao što je slučaj, po svemu sudeći bio u Novom Sadu.Upravo to je bio razlog za pokretanje kampanje za koju je krajem prošle godine tražena i zvanična podrška Sektora za vanredne situacije MUP-a Srbije.
Obratili smo se Upravi za preventivu, smatrajući da će zvanična podrška Sektora za vanredne situacije biti signal ugostiteljima da zaštita od požara i preventivne mere održavanja nisu mrtvo slovo na papiru, već zakonska obaveza koja se mora sprovoditi. Dobili smo usmenu podršku i uveravanje da bismo zajedno u buduće mogli da radimo i na edukaciji, kako bi se podigla svest o važnosti zaštite od požara u ugostiteljskim objektima ne samo u Beogradu. Na žalost, zvaničan papir o partnerstvu i podršci u ovoj kampanji još nije stigao. Tragedija je opet bila brža – kaže PR kampanje Ivona Stojanović.